ابن عربی در مقدمه کتاب «فصوص الحکم» مدعی است ، خدا این کتاب را در مکاشفه ای توسط پیامبر (ص) بر او وحی کرده که ترجمه آن بدین شرح است : 

«من رسول الله (ص) را در مبشره ای دیدم و این واقعه در دهه آخر از محرم سال 627 در شهر دمشق بود. در دست رسول الله (ص) کتابی بود ؛ به من فرمود : این کتاب «فصوص الحکم» است ، آن را بگیر و به مردم برسان تا از آن نفع برند. گفتم : شنیدم و از خدا و رسول خدا و اولی الامر اطاعت می کنم همانطور که مامور شده ایم. پس مقصود و آرزوی رسول الله (ص) را محقق گرداندم و نیتم را خالص و قصد و همتم را تجرد کردم برای ابراز این کتاب چنانچه که رسول الله (ص) برای من معلوم فرمود بدون کم و زیاد و از خدا خواستم مرا در ابراز این کتاب و در تمام احوال از بندگانی قرار دهد که شیطان بر آنها سلطه ندارد و به خصوص مرا در جمیع آنچه انگشتانم رقم می زنند و زبانم بیان میکند و بال هایم در می نوردند و می گیرند ، به القای سبوحی و دمیدن روحی در روعم ، تایید کند تا به مضمون «و اعتصموا بحبل الله» به او معتصم شوم تا مترجم باشم نه متحکم تا اهل الله اصحاب قلوب که بر او واقف می شوند برایشان محقق گردد و ثابت شود که این کتاب از مقام تقدیس است که از اغراض نفسانی که تلبیس در آن راه پیدا می کند منزه است و امیدوارم که حق تعالی چون دعایم را بشنود ،ندایم را لبیک گوید. پس من القاء نمی کنم مگر آنچه به من القاء شده و نازل نمی کنم مگر آنچه بر من نازل شده و من نبیّ و رسول نیستم بلکه وارثم و برای آخرتم نگهبان».

فصوص الحکم ، به تحقیق أبو العلا عفیفی ، ص 47 و 48

در ادامه مطلب می توانید نقد ما برسخنان ابن عربی و توضیحاتی بیشتر در اینباره را شاهد باشید.

ادامه مطلب

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

❤❤ آموزش فتوشاپ خريد و فروش باغ ويلا در منطقه شهريار بازنشر محتواي زرين اکسچنج شروعي بر ادامه زندگيTakvin آهنگستان موسسه فرهنگی تربیت اقتصاد حکیم(مفتاح)