شیخ اشراق در خاتمه ی کتاب «حکمة الاشراق» مدعی می شود ، کتابش را فرشته ای بر او وحی و القاء کرده است. البته ایشان اضافه کرده ، هرکس مطالب کتاب من را انکار کرد خدا از او انتقام می گیرد ! 

ترجمه متن شیخ اشراق : «ستارگان هفتگانه در برج میزان گرد آمده بودند که نوشتن این کتاب به پایان آمد. این مطالب را جز با اهلش یعنی کسانی که راه و رسم مشائیان را پیموده و عاشق نور خدا شده اند در میان مگذارید. علاقه مندان این مطالب باید پیش از پرداختن به آن چهل روز ریاضت بکشند ، گوشت نخورند ، با خوراک کمی بسازند ، جز نور خدا  به چیزی دل ندهند و در فرمان قیّم کتاب (یعنی همان استاد عرفانی که تحت نظر او ریاضت می کشید و قرار است کتاب را نزد او بخواند) باشند.

و چون وقتش برسد وارد مطالب کتاب شوند. آنان که این نوشته را بررسی کنند ، خواهند فهمید که چیزهایی بر زبان من جاری شده که گذشتگان و آیندگان از آن آگاه نبوده اند. این مطالب را فرشته ی الهام ، در باطن من قرار داد. این کار در یک روز شگفت انگیز یکباره اتفاق افتاد ، هرچند نوشتن آن چند ماهی به طول انجامید زیرا گرفتاری های سفر اجازه نوشتن نمی داد. این کتاب بسیار گران قدر است ، هرکس که حق را انکار کند گرفتار انتقام خدا خواهد شد و «خدا نیرومند و انتقام کش است). مبادا کسی چنان بپندارد که بدون مراجعه به خلیفه ای که نزدش علم الکتاب است (همان مرشد تصوف که ریاضت و تعلیم کتاب تحت نظر اوست) از این مطالب سر درآورد»! حکمة الاشراق ، به تصحیح هنری کربین ، صفحه 258 و 259

جالب است، اول ادعا می کند کتابش وحی شده ، سپس برای اینکه دهان منتقدین را ببند به حربه ی ترس و اغراق متوسل میشود و مخاطبش رو می ترساند که گرفتار انتقام خدا میشوی اگر مطالبش را قبول نکنی و انکار و نقد تو ، ناشی از ضعف کتاب نیست بلکه ناشی از ضعف ایمان و جهل توست.

در آخر به مسئولین توصیه می کنم ، بخاطر آرامش روح شیخ اشراق به توصیه ایشان عمل کنند و تدریس کتاب «حکمه الاشراق» در دانشگاه ها متوقف شود چون هیچکس تحت نظر مرشد این کتاب را نمی خواند و چهل روز قبلش هم ریاضت نمی کشد و بسیاری هم مطالبش را نقد و انکار می کنند لذا عذاب و انتقام الهی در پس اینان نهفته هست !

پس ای کسانی که ایمان آوردید به کتاب «حکمة الاشراق» ایمان بیاورید و مبادا مطالبش را نقد و انکار کنید که گرفتار انتقام خدا می شوید و در عذاب جهنم می سوزید !

مشخصات

• جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی منبع : کتاب ,انتقام ,مطالب ,انکار ,ریاضت ,اشراق ,گرفتار انتقام ,«حکمة الاشراق» ,کتاب «حکمة ,مطالب کتاب ,کتاب «حکمة الاشراق»
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

فروشگاه کولرگازی جی پلاس K E N Z O سلام بر تو تعمیرات گاز و تعمیرات هود آشپزخانه معرفی انواع شرکت های تایر و لاستیک شبنم گرافیک فروشگاه اینترنتی آی سی دانلود